Vše o pěnách

Jednou za čas se v podobné situaci ocitne každý z nás: chcete si koupit novou matraci, ale v tom velkém množství neznámých materiálů, odborných pojmů, doporučení a pouček se jen těžko vyznáte. Vůbec nic si z toho nedělejte, nejste sami. Abyste nemuseli složitě hledat na internetu, připravili jsme pro vás tuto souhrnnou stránku se všemi podstatnými informacemi o matracích, výrobních technologiích a všem kolem nich.

Kdybyste zde i přesto nenašli odpověď na vaši otázku, využijte infolinku +420 734 780 402. Naši odborníci vám rádi vše vysvětlí a poradí s výběrem matrace právě pro Vás.

Materiál

V dnešní době najdeme na trhu širokou škálu materiálů, které se používají pro výrobu matrací. Podstatně ovlivňují jejich výsledné vlastnosti, proto je dobré se na ně při výběru matrace zaměřit a dbát na dostatečnou kvalitu. Nabízíme vám stručný přehled nejvíce používaných matracových materiálů. Chcete-li se o nich dozvědět více, klikněte na název.

 • studená pěna– vyrábí se tzv. studeným procesem, pro svou odolnost, prodyšnost a bodovou elasticitu je ideální do jádra matrace.
 • líná pěna – má výbornou tvarovou stálost. Po zahřátí se skvěle přizpůsobí křivkám těla a uloží páteř do optimální polohy. Je vhodná zejména pro ložné plochy matrací a anatomické polštáře.
 • Flexifoam® pěna– byla vyvinuta firmou s dlouholetými zkušenostmi Hilding Anders ČR, a. s. Je charakteristická vysokou elasticitou, houževnatostí, velkou prodyšností a tvarovou stálostí.
 • bio pěna – má podobné vlastnosti jako líná nebo studená pěna jen s tím rozdílem, že pro její výrobu byl použit přírodní materiál – olej ze skočce obecného nebo sóje. Díky tomu je vhodná pro alergiky.
 • latex – pro výrobu matrací se používá směs latexu přírodního a umělého, dodává jí vynikající ortopedické vlastnosti, vysokou elasticitu a dlouhou životnost. Má antialergické vlastnosti.
 • tašková pružina – moderní typ pružinových matrací. Každá pružina je zabalena zvlášť do sáčku s netkanou textilií, což jim umožňuje reagovat zvlášť. Přináší vynikající ortopedické vlastnosti.
 • Geltech® – nově vyvinutý materiál pro vysoký komfort spánku. Jednotlivé gelové segmenty se dokážou vytvarovat přesně podle jednotlivých částí těla, nenarušují krevní oběh v průběhu spánku. Geltech® je mechanicky nezničitelný.
 • CuremfoamTM– vysokoobjemová pěna vynikající kvality, vyvinuta firmou Hilding Anders ČR, a. s. Je oblíbená díky své prodyšnosti, bodové elasticitě, dlouhé životnosti a pevnosti. Pro výrobu luxusních matrací Curem se používá v různých objemových hustotách.
 • studená pěna Flexifoam® HR-XF – super pružná studená pěna napomáhá správné termoregulaci a zajišťuje extra odrazovou pružnost. To znamená, že se při spánku budete snadno otáčet.
 • Latex-Gel touch S4420GT - super jemná Hybridní pěna - okouzlující jemnost pohodlí, vysoká opora pro tělo díky zpevněné střední vrstvě. Optimální rozložení tlaku se blíží gelovým matracím. Vysoce prodyšná, napomáhá správné termoregulaci.
 • pěna XDURA - nejodolnější pěna. Je pohodlná a velice poddajná. Netlačí, dýchá a mechanicky vydrží skoro vše. V odolnosti, pružnosti, ergonomii a vzdušnosti překonává všechny dosud známé materiály, používané při výrobě matrací. Spojuje všechny jejich výhody. Vynikající termoregulace - otevřené buňky zajistí přirozené odvětrávání a přirozené pocení. Nový rozměr pohodlí.
 • Flexifoam® HR-XF BIO - studené pěny s přírodními extrakty pro dokonalou pružnost (HR = High Resilience), vzdušnost a hygienickou čistotu lůžka. Zvýšená pružnost (XF = eXtra Flex) pro snazší změnu poloh při spánku.
 • Hybridní pěna Blue - kvalitní pěna. Spojuje to nejlepší z používaných pěn. Je vzdušná a elastická. Hybridní pěna dokonale kopíruje tělo, má optimální pružnost a tuhost. Odlehčení při spánku na boku.
 • Hybridní pěna - nejodolnější pěna, která má skvělé elastické vlastnosti a vysokou odrazovou pružnost. 
 • Studená pěna HR XF - Vylepšená studená pěna. Je pružná pro snazší změny polohy při spánku. Velmi vzdušná - pěna, která dýchá. Tímto je zajištěna vysoká hygieničnost matrace. Zajišťuje stabilitu matrace.

Potahové látky

Potah matrace hraje velmi důležitou roli. Určuje, jak je matrace na dotek příjemná a prodlužuje její hygienickou životnost. Chrání ji před poškozením a ušpiněním, zabraňuje vniknutí tekutin do jádra matrace. Z toho důvodu je nutné, aby potah matrace byl:

 • Snímatelný – to je základní předpoklad.
 • Pratelný minimálně na 60°C. To je totiž teplota, při které se zničí většina nežádoucích mikroorganismů.
 • Dělitelný na dvě poloviny. Usnadní vám to manipulaci při údržbě, a navíc můžete na jedné polovině spát, když tu druhou budete mít zrovna v pračce.

Tyto vlastnosti potahových látek je dobré vyžadovat i u doplňků, jako jsou anatomické polštáře, bederníky, koleníky, cestovní polštáře, apod.

Některé potahy mají speciální úpravy, které jim dodávají např. antialergické vlastnosti a podstatně zvyšují komfort spánku. Podívejte se, jaké potahové látky matrací najdete v našem e-shopu.


Specifické druhy matrací

 • Ortopedické matrace proti bolestem zad a kloubů

Hlavním úkolem ortopedických matrací je uložit páteř do správné polohy tak, aby během spánku nedocházelo přeležení, častému otáčení, a tím pádem i buzení. Docílí toho pomocí tří, pěti, sedmi nebo i více anatomických zón, které jsou změkčeny a aktivně rozkládají vyvíjený tlak těla. Zmírňují bolesti ortopedického rázu a zlepšují krevní oběh.

 • Partnerské matrace pro ni i pro něho

Není nic neobvyklého, že partneři, kteří chtějí spát vedle sebe na manželském lůžku, mají rozdílné požadavky na tuhost matrace. Tento problém řeší tzv. [url:/cs/eshop/matrace-do-postele/matrace-partnerske partnerské matrace] – každou stranu mají jinak tuhou, takže si můžete vybrat, zda chcete spát na měkčí a partner na tvrdší straně, nebo naopak. A to pouhým otočením matrace, při zachování její stejné výšky!

 • Zdravotní matrace jako prevence vzniku dekubitů

Specifický druh matrací tvoří zdravotní matrace. Svým navržením, konstrukcí a složením použitých materiálů zabraňují vzniku dekubitů (proleženin). Jsou velmi vhodné pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžku, u kterých je vysoká pravděpodobnost vzniku tohoto nebezpečného onemocnění. Své uplatnění najdou v nemocnicích, lékařských ústavech i běžných domácnostech. Nabízíme zdravotní matrace Tropico, které mají ES Prohlášení o shodě a jsou klinicky hodnocené.

Slovníček pojmů

Pojmy: Anatomické zóny matrací, Mechanické zátěžové testy/testování matrací, Klinické hodnocení, Testování přístrojem Ergocheck,AirForce, 3D technologie, Kokosová vlákna, 4 Comfort, Typ provedení ložných ploch - Classic / Wellness, Thermo&Air Control, Ramenní kolébky, Zónové jádro z taškových pružin, Hřebenový zámek, Multipocket jádro, Wave jádro, Ventilační kanálky, Eco, CubeCare komfortní profilace, Pánevní zóna, Fyzio-logic, Spine Protector, Fusion Hybrid Technology

 • Anatomické zóny matrací

Ložné plochy matrací jsou pro maximální možný komfort a ortopedické vlastnosti rozděleny do anatomických zón (různé tuhosti a profilace pěn dle různých zatížení v jednotlivých oblastech - hlava, ramena, trup, boky, nohy).

Zóny a tuhosti matrace

 • Mechanické zátěžové testy/testování matrací

Všechny prototypy matrací jsou důkladně prozkoušeny (mechanický zátěžový test). Každá matrace je tedy namáhána 40.000 - 200.000 mechanickými cykly, při nichž po matraci přejíždí těžký válec. Jeho tvar a hmotnost simuluje běžné 2 až 7 leté užívání matrace. Po testu se vyhodnotí míra proležení, změkčení a deformace v různých směrech. Matrace, které nevyhoví, nesmí do sériové výroby! Tímto testováním je zaručena vysoká kvalita matrací a spokojenost jejich uživatelů.

 • Klinické hodnocení

Všechny matrace jsou zařazeny do programu důkladného testování a posuzování klinické kvality.

 • Testování přístrojem Ergocheck

ErgoCheck je citlivá měřící podložka, která se položí na testovanou matraci. Na ní si potom lehají jedinci různých hmotností, proporcí a výšek. Počítačový program, na který je podložka napojena, vyhodnocuje za přítomnosti technologa a konstruktéra naměřené hodnoty. Výstup měření se pak konzultuje s lékaři a rehabilitačními pracovníky.

 • AirForce

Unikátní konstrukce jádra matrace s nejvyšší dosažitelnou vzdušností. Jednotlivé části jádra pěnové či pružinové matrace jsou vyrobeny za použití nejmodernější strojní zónové profilace tak, aby vodorovné příčné i podélné vzdušníky byly propojeny s vertikálními otvory v ložné ploše matrace.

Dochází tak k vynikající cirkulaci vzduchu - efekt pumpy - přirozené pohyby těla v průběhu spánku stlačují jednotlivé zóny matrace, čímž dochází k nasávání a vytlačování vzduchu. Ventilační efekt může být dále podpořen speciální 3D větrací mřížkou v potahu matrace.

Matrace s technologií provzdušnění AirForce pro svůj vysoký komfort spánku vyhoví i jedincům, kteří požadují komfortní a vzdušnou matraci, avšak neakceptují konvenční systém s pružinami z kovového drátu. Díky systému AirForce jsou pěnové matrace co do vzdušnosti srovnatelné s matracemi pružinovými.

 • 3D Rainbow Technology

3D Rainbow Technology v sobě spojuje skvělou bodovou elasticitu, vysokou průchodnost vzduchu a masážní efekt. Těchto vlastností je dosaženo speciální technologií skladby pěn různých typů, hustot ve 3 osách = 3D. Pěny se odlišují také barvou – odtud název Rainbow = DUHA.

 • 3D větrací mřížka JÁDRA matrace

Hustá síť vertikálně kladených polyesterových vláken – materiál poskytující vynikající odvod absorbovaných vodních par z jádra matrace. Najdete ji v celé středové ploše jádra matrace.

 • 3D větrací mřížka POTAHU matrace

Jedná se o speciální mřížku v lemu, všitá po celém obvodu potahu matrace. Vynikající podpora provzdušnění jádra matrace. Skvěle doplňuje systém ventilace jádra AirForce (např. u matrace Everest, Forest).

 • Kokosová vlákna

Najdete je v jádru matrace jako mezivrstvu, která napomáhá stabilitě jádra (zvyšuje nosnost, odolnost a přirozenou tuhost) při současném zachování skvělých ortopedických vlastností matrace. Kokosová vrstva je vyrobena z 100% přírodních vláken palmy kokosové, spojených směsí přírodního latexu.

 • 4 Comfort

Unikátní klínová konstrukce matrace. Každá z polovin jádra je vyrobena z pěny odlišné tuhosti, a díky klínovému tvaru se správně zvolenými otvory jádra nabízí 4 různé tuhosti v jedné matraci. Zvolte si pouhým otočením nebo převrácením tuhost, která Vám nejvíce vyhovuje! Matrace systému 4 Comfort jsou samozřejmě též opatřeny anatomickým členěním.

 • Typ provedení ložných ploch - Classic / Wellness

Dva typy provedení vrstev pro ležení.

Classic – rovná masivní vrstva pěny pro milovníky klasického poležení.
Wellness (Relax) – profilovaná vrstva pěny pro milovníky jemné uvolňující, relaxační masáže.

 • Thermo&Air Control

Šedý pruh. Ventilační systém pomáhající udrže správnou teplotu lůžka a tím i tělesnou termoregulaci (ženy neochlazuje a muže nepřehřívá). Prevence pocení optimální klima.

 • Ramenní kolébky

Zóna upravující tuhost v ramenní oblasti. Zajišťuje uvolnění ramene při spánku na boku. Nedochází tak k přeležení ramene.

 • Zónové jádro z taškových pružin

Každá pružina reaguje samostatně. Vynikající ortopedické vlastnosti, vysoká prodyšnost (ve spojení s AIRFORCE maximální možná)

 • Hřebenový zámek

Vysoce vzdušný - nelepený spoj - ideální pro alergiky a vysokou hygienu lůžka.

 • Multipocket jádro

Jádro matrace z taškových pružin s dokonalou reakcí na více jak 1500 bodech. Vysoce vzdušné a elastické 7-zónové jádro z cca 555 ks taškových pružin. Pružinové jádro je vyztuženo masivními partiemi z pěny Flexifoam® , které zajišťují oporu při vstávání a stabilitu jádra matrace a tím i celého lůžka.

 • Wave jádro

Matrace s unikátním vlnovým jádrem kombinující pěny různých tuhostí.

 • Ventilační kanálky

provzušňující kanálky, které mění v matraci vzduch během Vašeho spánku.

 • Eco

Zdravotně nezávadné lepení na vodní bázi.

 • CubeCare komfortní profilace

Kostky CubeCare optimalizují rozložení tlaku a pomáhají tak zabránit proležení. Tužší strana matrace je vyrobena profilací ve tvaru kostek, vyvinutou pro zdravotní matrace.

 • Pánevní zóna

Zesílená část matrace s koncentrovaným tlakem. Ochrana kýčelních kloubů.

 • Fyzio-logic

Dokonalé tvarování bere v potaz rozdílné požadavky tělesné konstrukce na tuhost a podpor v jednotlivých částech matrace.

 • Spine Protector

Zajišťuje rozložení tlaku a správnou podporu těl při všech polohách. Komfort a ochrana páteře v konstrukci.

 • Fusion Hybrid Technology

Spojení nejmodernějších super-elastických paropropustných materiálu v konstrukci jádra.

Dle typů matrací mohou být vyrobeny z rozličných materiálů, zejména z líné pěny, pěny Flexifoam[sup]®[/sup] nebo studené pěny. U některých matrací si můžete profilaci zvolit dle libosti (Classic – klasická, rovná vrstva líné pěny nebo Wellness – relaxační profilace).

U některých matrací mít na výběr z více tuhostí - můžete jít cestou měkčí varianty profilace líné pěny SOFT (jemná líná pěna) nebo tužší verze HARD (líná pěna vyšší hustoty).
Prostě a jednoduše, jak je u Tropica zvykem, prostě pro každého něco. Strana s rovnou vrstvou se pro snazší orientaci označuje na potahu všivkou "Classic", profilovaná masážní – relaxační strana všivkou "Relax"