Zpět

Recept na klidný spánek? Tapety sladěné s povlečením!

Rozdíl mezi pocitovou a skutečnou teplotou v místnosti může být díky barvám až 7 °C. Každá barva má kromě toho jiné účinky na lidskou psychiku. Zjistěte, jak to všechno skloubit do ideální ložnice.

 


Než začnete vybírat barvu do ložnice, mějte na paměti základní pravidla, která se týkají každé místnosti na spaní:

  • lépe se spí v chladnějším prostředí,
  • ložnice by měla sloužit pouze ke spánku,
  • mělo by v ní být co nejméně rušivých prvků.

Z těchto pravidel můžeme snadno odvodit konkrétní barevné rady:

 

  • vhodné jsou studené odstíny,
  • ideální jsou neutrální, pastelové a světlé barvy,
  • vše by spolu mělo ladit.

Při dodržení těchto pravidel dosáhnete toho, že vaše ložnice bude působit harmonicky a klidně. Dobře v ní usnete a spánek bude kvalitní. Samozřejmě vždy ale berte ohled na to, co se líbí vám - je to přeci vaše ložnice.

V celé ložnici maximálně 4 barvy

Nejprve vyberte barvu nebo tapety na zeď. Jedná se o největší plochu, proto nejvíce ovlivní náladu a pocitovou teplotu v místnosti.

Kromě hlavní barvy mohou být v ložnici až tři barvy doplňkové. Doporučujeme zvolit dvě - jednu pro nábytek a druhou pro doplňky. Vyhýbejte se přitom výrazným kontrastům.

Ve finále může mít vaše ložnice třeba béžové stěny, tmavě hnědý nábytek a zlaté povlečení.

 

Výhody a nevýhody barev

Bílá: je neutrální a čistá barva. V celé bílé ložnici byste se ale mohli cítit jako v nemocnici a také působí trochu nudně. Proto k bílé patří doplňky v pastelových barvách.

Růžová: v pastelových tónech je do ložnice skvělá, protože z ní vytvoří útulný pokojíček. Otázkou je, jestli podobný názor sdílí i váš partner.

Žlutá: pokud se vyhnete výrazným odstínům a zvolíte zlatou nebo medovou, nevidíme problém. Červená: na rozdíl od jiných barev je do ložnice nevhodná. Je totiž velmi aktivní a dráždivá. Fialová: doporučujeme v odstínu lila, jiné mohou působit trochu depresivně.

Nezapomeňte na matrace

Ani nejstylovější ložnice dodržující všechna barevná pravidla vám nepomůže ke klidnému spánku, pokud budete spát na staré matraci. Vyberte si u nás novou - máme levné i luxusní matrace.


Páry si pak jistě vyberou z nabídky partnerských matrací nebo matrací, na které se vztahuje akce 1+1..