Zpět

Jak spánek ovlivňuje vaše rozhodnutí?

Někdy ještě před spaním vyvozujeme závěry a činíme rozhodnutí, kterých můžeme později litovat! Naopak ráno nám již nepřijde situace tak závažná a často nad ní mávneme rukou. Proč se tomu tak děje a jakou roli zde sehrává spánek? Přinášíme vám odpovědi!

Jak přemýšlíte před spánkem a po probuzení?

V hlavní roli spánek a čas. Čas totiž významně pracuje s emocemi. Určitě znáte situaci, kdy se výbušnější povahy nejprve zhluboka nadechnou a nahlas napočítají do deseti než se rozhodnou reagovat na nežádoucí zprávy. Ve spánku zase dochází k utřídění informací či uvědomění dalších okolností, které jste doposud neregistrovali.

1) Náhlá zpráva - "Máte výpověď!"

  • Před spánkem

Nečekanou situaci, která zcela naruší dosavadní průběh života, přijímáme v prvních chvílích vyjádřením emocí. Pláč, vztek, strach. Najednou nejste schopni přemýšlet s chladnou hlavou. Negativní emoce a únava mají na svědomí "černé" myšlenky před usnutím.

Stejně tak umí ochromit pozitivní zpráva. "Jste těhotná!" Radost, dojetí, smích. I takové emoce vás okamžitě indisponují od poklidného přemýšlení a dalšího plánování.

  • Po probuzení

Silné emoce někdy přetrvávají. Pozvolna však ustupují a předávají žezlo logickému myšlení. Najednou dokážete rozebrat situaci z několika různých úhlů. Klidný spánek vám v některých případech dokonce pomůže dojít k pozitivním závěrům typu „Super, čeká na mě lepší práce!“.

Mozek zpracovává informace dynamicky, časem přechází z emočního jádra do kúry mozkové, díky které začnete přemýšlet logicky. Spánek navíc dopomůže k regeneraci mysli. Můžete tedy začít přemýšlet s chladnou hlavou.

2) Zpráva dlouhodobého charakteru - "Přestěhujeme se?"

  • Před spánkem

Některé otázky si žádají delší čas na rozmyšlenou, obzvlášť pojí-li se s velkou životní změnou. Emoce sice nedominují jako při náhlé zprávě, ale nenechte se ošálit, podvědomě fungují i v tomto případě. Večer si spíše lidé pokládají znepokojující otázky typu "Co když se mi tam nebude líbit?"

  • Po probuzení

Emoce opět v průběhu spánku odeznívají a podvědomě se snažíte informaci porozumět. Začínáte vidět věci v mnohem jasnějším světle. Naslouchejte svému srdci a intuici, nenechte se ochromit strachem Nerozhodujte se unáhleně a pořádně zvažte všechna pro a proti.

3) Traumatické zprávy - "Jste vážně nemocný."

Psychické vyčerpání a deprese mají obvykle zcela opačný průběh. Ve spánku může dojít k fázi popření. Můžete totiž podvědomě spustit snový mechanismus, který se snaží nežádoucí myšlenky vytěsnit. Zdá se vám například o tom, že jste zdravý jako rybička. Podvědomě se snažíte popřít pravdu, a tak probuzení bývá často velmi smutným návratem do reality.
Přečtěte si také: