Zpět

Jak poloha spánku ovlivňuje naše sny a zdraví?

Zdají se vám strašidelné, veselé, nelogické, erotické nebo jiné sny? Vědci přišli na to, že naše spánková poloha ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i naše snění. Přečtěte si, v jaké ideální poloze byste měli usínat vy!

 

Na zádech

  • Sny

Ten, kdo spí na zádech, sní většinou dva rozdílné typy snů. Člověk mívá častěji nepříjemné sny "volného pádu" anebo sny o naprosté volnosti. Jednu noc může spokojeně snít o tom, že létá volně jako pták, další noc ve snu o svá křídla přijde a zažívá nepříjemný pocit pádu.

  • Zdraví

Jedinci, spící na zádech, daleko víc chrápou nebo skřípou zuby. Častěji se při této poloze vyskytuje i spánková apnoe, při němž dochází na pár vteřin k zástavě dechu. Zároveň ale poskytuje nejlepší polohu dýchacím orgánům a páteři, ovšem za podmínky, že spíme na kvalitní matraci. Ženy jistě ocení spánek na zádech, protože se vrásky netvoří tak rychle a póry mohou celou noc dýchat.

Na levém boku

  • Sny

Nejméně příjemná poloha pro vaše snění. Podle mnoha studií bylo prokázáno, že takto spícím jedincům se zdá nejvíce nočních můr a také mnohem více mluví ze spaní.

  • Zdraví

Poloha na levém boku je nejvhodnější pro těhotné ženy. Umožní nejlepší proudění krve k děloze, ledvinám a především se zlepší průtok živných látek placentou k miminku. Tato poloha se také doporučuje lidem, kteří trpí pálením žáhy, protože se sníží množství kyseliny, vedoucí z žaludku do jícnu.

Na břiše

  • Sny

Pokud si někdo oblíbil spaní na břiše, zřejmě by se nejvíc červenal při otázce "O čem se ti zdálo?". Takoví spáči mají nejvíce erotických snů. Příčinou bývá styl dýchání. Člověku se nedostává tolik vzduchu, jako při jiné poloze. Poloha na břiše může ve snech navodit i pocit stísněnosti. Může se nám tak na druhou stranu zdát, že jsme někde svázáni.

  • Zdraví

Spaní na břiše se doporučuje pro správné trávení. Ale pozor! V této poloze se přemáhá krční svalstvo a výsledkem pak může být ztuhlý krk či bolesti hlavy. Nejlépe uděláme, když budeme mít hlavu podloženou anatomickým polštářem.

Na pravém boku

  • Sny

Pro snění je tato poloha nejvíce matoucí. Člověk sní hezky i nehezky, často je hned po probuzení zapomíná nebo o nich vypráví nesouvisle a zmateně.

  • Zdraví

Spaní na pravém boku umožňuje zpomalit srdeční tep a zbavuje mozek odpadních látek. Proto je ideální pro lidi s vysokým tlakem a jako prevence Alzheimera.