Zpět

8 základních chyb při zařizování ložnice

Vyhněte se jim, běžte na to jinak!

Při vybavování nového domova patří ložnice k místnostem, které se zařizují až naposledy. Často současně slouží jako skladiště, pracovna či tělocvična, což pro dobrý spánek není právě ideální. Jestliže právě zařizujete novou ložnici, vyvarujte se těmto základním chybám:

1. Šatna v ložnici

Doby, kdy ložnice sloužila zároveň jako úložiště oblečení a dalších věcí jsou dávno pryč. Moderní trendy hlásají minimum nábytku, takže máte-li k dispozici další místnost, vystěhujte šatní skříně tam. Pokud pokoj navíc nemáte, pořiďte si alespoň vestavěnou skříň, která slouží i jako zvuková izolace.

2. Křiklavé barvy na stěnách

Máte-li rádi veselé a zářivé barvy, použijte je pouze na doplňcích, ne na stěnách. Agresivní barvy by vás při usínání mohly rušit a zneklidňovat. Do ložnice použijte teplé barvy – slonovou kost, světle žlutou či jemně zelenou.

3. Divoké obrázky

Pověsíte-li na stěny obrazy s expresivní malbou nebo plakát vašeho oblíbeného rockového zpěváka, moc dobře se vám usínat nebude. Raději si tam pověste uklidňující fotku květin, krajiny či přímo vaší rodiny. Vždyť kdy jindy, než před usnutím, by vás měl potěšit pohled na své blízké.

4. Jedno centrální stropní světlo

Myslíte si, že jedno stropní světlo v ložnici stačí? Ne! Pro čtení v posteli si pořiďte menší lampičku a umístěte ji nejlépe přímo nad hlavu. Při cestě na toaletu určitě uvítáte další lampu s tlumeným světlem, třeba na komodě.

5. Počítač v ložnici

I když večer potřebujete vyřídit emaily nebo vás láká filmová podívaná z postele, počítač potom vždy odneste do vedlejšího pokoje, nenechávejte ho ležet vedle postele. To stejné platí i pro telefon. Dokonce ani radiobudík není úplně ideální, protože světlo, které v noci vyzařuje, může narušit váš spánek.

6. Výrazné vzory na povlečení

Před spaním byste se měli cítit klidně a uvolněně. To se vám ale těžko podaří, budete-li zakrytí povlečením s výraznými vzory. Ne náhodou naše babičky spávaly v jednobarevném povlečení.

7. Postel plná polštářů

Je sice velmi příjemné usínat s hlavou zabořenou v měkkých polštářích, ale než tvrdě usnete, ponechte si v posteli jen jeden polštář, např. anatomický polštář. Vyspíte se lépe, a navíc si nebudete ničit krční páteř.

8. Stará proleželá matrace

Myslíte si, že vám stačí starší, léty prověřená matrace? Životnost matrací se běžně pohybuje kolem 7-8 léty, ovšem jestliže se vám na ní spí špatně už dřív, určitě stojí za to ji vyměnit. Dlouhé usínání, časté buzení nebo ranní rozlámanost jsou jasnými příznaky nevyhovující matrace. Vyberte si z našich nejprodávanějších matrací.

Ložnice by měla být místem, které vás bude nabádat k odpočinku, zářit čistotou, klidem a harmonií. Vyhněte se základním chybám a zařiďte si ji tak, abyste se v ní opravdu cítili dobře. Vždyť v ní strávíte více než třetinu života!