Zpět

5 povolání, které vám nedopřejí pravidelný spánek! - 1. díl

Všude se dočtete, že pravidelný a dostatečně kvalitní spánek je základ fyzického i psychického zdraví. Někteří lidé si jej ale nemohou dovolit, i kdyby chtěli. Brání jim v tom profese, které se věnují. Jak to mají se spánkem piloti, reportéři nebo rodiče?

1. Pilot letadla

Piloti pravidelně cestují přes několik časových pásem a potýkají se s velkými časovými posuny, známými také jako „jet lag“. Letecké společnosti proto dodržují přísné bezpečnostní pokyny ohledně doby letu a doby odpočinku. Během 24 hodin před dokončením letu musí mít piloti nejméně 8 hodin nepřetržitého odpočinku. To ale stejně nezaručuje pravidelnost spánku. Ostatně, když létá pilot na různých linkách, má pauzy mezi lety v různé hodiny. Jako pilotovi vám tedy nezbývá než naučit se spát v době, kterou máte na odpočinek vyhrazenou. Je-li ale vašim snem létání, zvyknete si a odpočinku budete mít dost.

2. Barman / Číšník

Díky mnoha společenskýma gastronomickým událostem pracují zaměstnanci barů a restaurací mnohdy nepřetržitě od rán a do pozdních nočních hodin. Někdy se dokonce stává, že se ještě tentýž den vracejí vyčerpaní na další směnu. Někteří lidé si dokážou na tento chaotický pracovní kolotoč zvyknout, je ovšem nezbytné, aby své náročné směny ve volných chvílích kompenzovali vydatným odpočinkem či jinou relaxační činností, jinak si koledují o psychický i fyzický kolaps .

3. Řidič

Řidiči nákladních vozidel musí být neustále ve střehu a jejich práce vyžaduje maximální soustředění po celou směnu. Neustálá koncentrace si vybírá svou "daň" mnohem rychleji, a proto jsou povinné přestávky po několika hodinách nezbytné. Tyto bezpečnostní předpisy jsou důležitým opatřením kvůli zrádnému mikrospánku, který je bohužel stále častým důvodem tragických událostí. Pokud řidič nařízení nerespektuje, ohrožuje sebe i životy dalších účastníků silničního provozu a riskuje vysoké pokuty a ztrátu zaměstnání.

4. Reportér

Reportéři, kameramani a další pracovníci ve zpravodajství musí být často k dispozici celých 24 hodin denně. Nepřekvapí je, když jim o půlnoci zazvoní telefon a musí vyrazit do terénu. Tato profese musí být pro člověka současně i vášní. V jiném případě by takto časově náročnou práci zřejmě dlouhodobě nevydržel.

5. Novopečený rodič

Nejkrásnější a nejnáročnější „povolání“ v jednom. Rodič nemá nárok na pravidelné směny, dovolenou ani nemocenskou. :-) Dítě má magickou schopnost či pravomoc "zničit" dokonalý spánek a otestovat výdrž každého rodiče. Když se novorozenec probudí několikrát během noci, spánek rodičů (především maminky) je roztříštěný a je obtížné upadnout do hlubokého spánku. Výsledkem může být únava například i po 7 hodinovém spánku. Situace se obvykle postupně zlepšuje, u některého miminka kolem 3. měsíce, u některého mnohem později. Každé dítě je jiné, takže i spánek každého rodiče je jiný.Každý rodič vám ale potvrdí, že se dá nedostatek spánku několik měsíců vydržet, aniž byste věděli jak :)