Zpět

Výměnou povlečení generální úklid postele nekončí

Až se pustíte do velkého jarního úklidu ložnice, nezapomeňte také na postel, a to zejména matraci. Aby vám bez problémů sloužily řadu let, občas potřebují důkladnou očistu. Poradíme vám, jak na to.

Teplo a vlhko v matraci vytváří pro roztoče ideální prostředí

Běžná péče o postel zahrnuje výměnu ložního povlečení a vysátí matrace včetně prostoru pod postelí. V našich domácnostech doporučujeme provádět tuto činnost zhruba jednou za 14 dní, u alergiků nebo nemocných i častěji.

Ovšem čas od času byste svému oblíbené místu na spaní měli věnovat více času a úsilí. Zaslouží si to, protože obzvláště matrace je každou noc vystavována útoku šupin kůže, zbytků nehtů, vlasů, chlupů a potu. Během spánku ho člověk vypotí až několik litrů, a na potahu matrace pak zůstávají tuky, sůl a další minerální látky. To vše je chutnou potravou pro roztoče a bakterie. A takové společníky přece v posteli nikdo nechce.

Jak na to?

Abyste se jich zbavili, měli byste se 2-3 krát do roka pustit do velkého úklidu. Vyberete si teplý slunečný den.

  • Začněte u polštáře a přikrývky. Hoďte je do pračky a operte nejméně na 60°C. Při této teplotě se totiž většina nežádoucích mikroorganismů zničí. Na sluníčku je pak nechte pořádně vysušit. Pokud na to vaše pračka nestačí, nebo výrobce vašeho polštáře a přikrývky umožňuje pouze chemické čištění, zaneste je raději do čistírny.
  • Podobné pokyny platí i pro chránič matrace, který zabraňuje vniknutí nečistot až do jejího jádra. Kvůli snadnější manipulaci jsou velkou výhodou potahy dělitelné na dvě poloviny.
  • Vysajte prostor pod postelí včetně úložných prostor, a za čelem postele.
  • Rošt utřete navlhčeným hadříkem.
  • Vyklepejte a vyčištěte koberečky pod postelí, případně setřete podlahu mokrým mopem.

Generálku využijte pro kontrolu matrace

Tento velký úklid je vhodnou příležitostí i pro vizuální kontrolu matrace. Pořádně si ji prohlédněte, a ujistěte se, že není nikde proleželá nebo nemá roztrhlý potah.

  • Životnost matrace se pohybuje mezi 5-10 lety, po této době ztrácí elasticitu a pružnost. Poznáte to tak, že po ulehnutí se nepřizpůsobí křivkám vašeho těla tak, jako když byla nová. To může být důvodem bolavých zad a kloubů, častého nočního buzení nebo nedostatku ranní vitality.